Yurt - Apart - Kiralık Daire Rehberi (2018)

Özel Öğrenci Yurtları ve Apart Daireler İçin Yeni Düzenlemeler Yolda
Öğrenci-Yurtları-ve-Apart-Daireler-İçin-Yeni-Düzenlemeler-Yolda

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan Yeni Yönetmelik ile birlikte Özel Öğrenci Yurtları ile Öğrencilerin kullandığı Apart Daireler, Pansiyonlar ve Stüdyo Daireler bir yönetmeliğe bağlanacaklar.

Özel Öğrenci Barınma Yönetmeliği olarak adlandırılan ve Taslak seviyesinde olan yeni yönetmelik Başbakanlığa gönderilmiş durumda.

Taslak ile birlikte Belediyelerin, Üniversitelerin ve Kamu Kurumlarının Öğrenci Misafirhaneleri ve benzer yapıda işleyen noktaları da yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

Aynı şekilde Öğrenci Yurtları, Öğrenci Apartları, Öğrenci Pansiyonları ve Öğrenciye Kiralık Stüdyo Daireler de bir yönetmelik altında kendilerine yer bulacaklar.

Yeni tasarı ile ortaöğretim Öğrencileri için de Özel Öğrenci Yurdu veya Pansiyonu açılabilecek.

 

Yurdun Yapısına Göre Yönetim Belirlenecek

Yeni taslağa göre Kız Öğrencilerinin barındığı kurumlarda Kadın, Erkek öğrencilerin barındığı yurtlarda ise Erkek Yöneticiler görev yapacaklar.

Her kurum Lisans Eğitimi almış ve Öğrenci Barındırma Hizmetleri Yönetici Sertifikasına sahip bir Müdür tarafından yönetilebilecek.

Kurucu gerçek kişi, kurucu temsilcisi, kurum müdürü ve müdür yardımcısı, genel müdür ve genel müdür yardımcısı, en az lisans mezunu olacak. Belleticiler ve yönetim memurları için en az yükseköğretim mezunu olması şartı getirilecek.

 

150’den Fazla Öğrenci Olan Yurtlarda Hemşire Çalıştırmak Zorunlu

Kontenjanı 150 veya daha üzerinde olan kurumlarda Hemşire / Hemşire Yardımcısı veya Acil Tıp Teknikeri artık Zorunlu Personel statüsünde olacak ve kurumda çalışacak.

Ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, müstakil binalarda ve sadece öğrenci yurtlarında veya öğrenci pansiyonlarında barınabilecek.

 

Yurtlarda 40, Pansiyonlarda 30 Öğrenci Olmak Zorunda

Başbakanlığa gönderilen taslak kapsamında Özel Barınma Hizmeti sunacak olan kurumlara Asgari Kontenjanlarda tanımlanmış durumda.

Buna göre minimum rakamlar şu şekilde belirlenmiş durumda.

Özel Öğrenci Yurtları 40 öğrenci
Öğrenci Pansiyonları 30 Öğrenci
Öğrenci Apartları 10 Öğrenci
 Stüdyo Daireler 10 Öğrenci

 

Odalardaki Öğrenci Sayılarına da Kısıtlama Geliyor

Yeni taslakla beraber yatakhane olarak kullanılan odalardaki Min ve Max. Öğrenci sayıları da yasalarla belirlenmeye başlanacak.

Buna göre Ortaöğrenim ve Ortaokul öğrencileri için hizmet sunan yurt ve pansiyonlarda her oda da Min. 3, Max 6 öğrenci kalabilecek. Bu yurt ve pansiyonlarda 1 veya 2 kişilik odalar olmayacak.

Yüksek Öğrenim Öğürencileri için hizmet sunan Yurt ve Pansiyonlarda ise min. 1 max. 6 öğrenci kalabilecek.

Apart Daireler bu rakamlar 1 ila 3 öğrenci iken Stüdyo Dairelerde min 1 max. 6 öğrenci kalabilecek.

 

Yurt Binası Tanıtılacak, Tatbikatlar Yapılacak

Yeni yasa ile birlikte Yurda Kaydolan tüm öğrenciler için Kurum Yönetimi tarafından bir yurt tanıtımı yapılacak. Acil durumlarda kullanılacak tahliye yolları, toplanma alanları, yangın merdivenlerine kolay ulaşma yolları gibi birçok bilgi öğrencilere sunulacak.

Ayrıca kurumda her dönemin birinci haftası olmak üzere senede 2 kez tüm personel ve öğrencilerin katıldığı bir tatbikat yapılacak.

 

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Zorunlu

Yeni yönetmelik ile birlikte yurt binalarının iç, dış duvar ile tavan döşemelerinde ahşap ve yanma özelliği yüksek malzemelerden yapılan giydirmeler kullanılamayacak.

Yargın merdivenleri ve kaçış yollarının kapıları, yangına karşı dayanıklı malzemelerden yapılacak. Acil çıkış kapıları dışarıdan açılamayan ve içeriden kilitlenmeyen veya yangın ikazıyla otomatik olarak açılacak şekilde olacak.

Kontenjanı 100 öğrenciden fazla olan kurumlarda, yangın ikaz amacıyla duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler, alarm sistemi, otomatik söndürme sistemi zorunlu tutulacak.

Yeni Yönetmeliğin kısa sürede Başbakanlık tarafından onaylanması ve sonrasında da Resmi gazetede yayınlanması bekleniyor.

Sanal Yurt

2016 yılında faaliyete geçen sitemiz Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren Tüm Özel ve Devlet Yurtlarını sizlere ulaştırma gayreti içerisindedir.